Om fackliganyheter.nu

Fackliganyheter.nu drivs av den ideella föreningen Fackförbundspressen som med en gemensam webbplats vill göra det lättare att hitta de fackliga tidningarnas nyheter på nätet.

Föreningen bildades under namnet Fackliga nyheter.nu den 25 september 2001 och är ett samarbete mellan tidningar utgivna av organisationer inom LO, Saco och TCO.
15 maj 2017 bytte föreningen namn till Fackförbundspressen.

Ordförande och kontaktperson för föreningen är Alexander Armiento, chefredaktör för Publikt, alexander.armiento@publikt.se
Styrelsen består i övrigt av:
Lena Blomquist, redaktionschef på Transportarbetaren
Isabella Iverus, chefredaktör för Byggnadsarbetaren
Helle Klein, chefredaktör för Dagens Arbete
Eva Schoultz, chefredaktör för Polistidningen

Varje tidnings ansvarige utgivare har ansvar för sitt material och för frågor om tidningarnas innehåll hänvisas till respektive redaktioner.

Vid tekniska problem, mejla eva.schoultz@polistidningen.se

Medlemstidningar i alfabetisk ordning är:

Arbetsvärlden

chefredaktör Mikael Feldbaum, mikael@arbetsvarlden.se

Arbetet

chefredaktör Yonna Waltersson, yonna.waltersson@arbetet.se​​​​​​​

Byggnadsarbetaren

chefredaktör Isabella Iverus, ii@byggarb.se

Dagens Arbete

chefredaktör Helle Klein, helle.klein@dagensarbete.se

Elektrikern

redaktör Per Eklund, elektrikern@daladem.se

Fastighetsfolket

chefredaktör Ewa-Maria Kriegholm, ewa-maria.kriegholm@fastighetsfolket.se

Handelsnytt

chefredaktör Linnea Klint, linnea.klint@handels.se

Hotellrevyn

chefredaktör Anna Hjorth, anna.hjorth@hotellrevyn.se

Ingenjören

chefredaktör Jenny Grensman, jenny.grensman@ingenjoren.se

Journalisten

chefredaktör Helena Giertta, hg@journalisten.se

Karriär

chefredaktör Christina Öst, christina.ost@tidningenkarriar.se

Kollega

chefredaktör Naljen Ståhlström, naljen.stahlstrom@kollega.se

Kommunalarbetaren

chefredaktör Susanna Lundell, susanna.lundell@ka.se

Lärarnas tidning

chefredaktör Örjan Björklund, annica.grimlund@lararforbundet.se

Polistidningen

chefredaktör Eva Schoultz, eva.schoultz@polistidningen.se

Publikt

chefredaktör Alexander Armiento, alexander.armiento@publikt.se

Sekotidningen

chefredaktör Mats Andersson, mats.andersson@sekotidningen.se

Transportarbetaren

chefredaktör Jan Lindkvist, jan.lindkvist@transportarbetaren.se

Vårdfokus

chefredaktör Iréne Wanland, irene.wanland@vardforbundet.se