Om fackliganyheter.nu och Fackförbundspressen

Fackliganyheter.nu drivs av den ideella föreningen Fackförbundspressen som med denna gemensamma webbplats vill göra det lättare att hitta de fackliga tidningarnas nyheter på nätet.

Föreningen bildades under namnet Fackliga nyheter.nu den 25 september 2001 och är ett samarbete mellan tidningar utgivna av organisationer inom LO, Saco och TCO.
15 maj 2017 bytte föreningen namn till Fackförbundspressen.

Ordförande och kontaktperson för föreningen är Alexander Armiento, chefredaktör för Publikt, alexander.armiento@publikt.se
Styrelsen består i övrigt av:
Maria Blom, chefredaktör för Arkitekten
Lena Blomquist, redaktionschef på Transportarbetaren
Mikael Feldbaum, chefredaktör för Arbetsvärlden
Isabella Iverus, chefredaktör för Byggnadsarbetaren

Varje tidnings ansvarige utgivare har ansvar för sitt material och för frågor om tidningarnas innehåll hänvisas till respektive redaktioner.

Vid tekniska problem, mejla Mikael.Feldbaum@tco.se

Kontaktpersoner för sajtens tidningar är:

Arbetsvärlden

chefredaktör Mikael Feldbaum, mikael@arbetsvarlden.se

Arbetet

chefredaktör Yonna Waltersson, yonna.waltersson@arbetet.se​​​​​​​

Byggnadsarbetaren

chefredaktör Isabella Iverus, ii@byggarb.se

Civilekonomen

tf chefredaktör Sofia Callius, sofia.callius@civilekonomerna.se

Dagens Arbete

chefredaktör Helle Klein, helle.klein@dagensarbete.se

Elektrikern

redaktör Anna Norling, anna.norling@lomediehus.se

Fastighetsfolket

chefredaktör Ewa-Maria Kriegholm, ewa-maria.kriegholm@fastighetsfolket.se

Handelsnytt

tf chefredaktör Anna Hjorth, anna.hjorth@handelsnytt.se

Hotellrevyn

chefredaktör Linda Svensson, linda.svensson@hotellrevyn.se

Ingenjören

chefredaktör Karin Virgin, karin.virgin@ingenjoren.se

Journalisten

chefredaktör Helena Giertta, hg@journalisten.se

Kollega

chefredaktör Helena Ingvarsdotter, helena.ingvarsdotter@kollega.se

Kommunalarbetaren

chefredaktör Susanna Lundell, susanna.lundell@ka.se

Lärarnas tidning

chefredaktör Michael Jonsson, michael.Jonsson@makeyourmark.se

Polistidningen

chefredaktör Linnéa Klint, linnea.klint@polistidningen.se

Publikt

chefredaktör Alexander Armiento, alexander.armiento@publikt.se

Sekotidningen

chefredaktör Mats Andersson, mats.andersson@sekotidningen.se

Transportarbetaren

chefredaktör Jan Lindkvist, jan.lindkvist@transportarbetaren.se

Universitetsläraren

chefredaktör Anders Jinneklint , aj@sulf.se

Vårdfokus

chefredaktör Michelle Wahrolén, michelle.wahrolen@vardforbundet.se